Ås IF inbjuder till Ås Elljusskida i 2 deltävlingar för ungdom, junior och seniorer.
OBS: NYA DATUM PGA SNÖLÄGET.Deltävling 1 "prolog" tisdagkväll 13/1 FRI STIL
Deltävling 2 "jaktstart" onsdagkväll 11/2 KLASSISK STIL
4 feb kl. 12.32: VI MÅSTE TYVÄRR STÄLLA IN KVÄLLENS ELLJUSSKIDA PGA. FÖRVÄNTAT LÅG TEMPERATUR.
10:e feb kl 13:15: VI MÅSTE TYVÄRR STÄLLA IN MORGONDAGENS ELLJUSSKIDA PGA. FÖRVÄNTAT LÅG TEMPERATUR.
Bakgrund: Imorgon 11 februari prognosticeras -20 eller lägre på kvällen. Vi har i nuläget inget nytt datum och överväger om tävlingen ska flyttas eller ställas in.https://www.temperatur.nu/as-hovJaktstart sker utifrån resultatet på Del 1.
OBS: Anmälan till respektive deltävling. Tänk på att del 2 också kan åkas trots att åkaren inte tävlat i deltävling 1, åkaren startar då med tidstillägg enligt PM.
RESULTAT DEL 1 (uppd. 14 jan)
STARTLISTA DEL 2
STARTLISTA 13 JANUARI DEL 1PM DELTÄVLING 1 (uppdaterad 11 januari)PM DELTÄVLING 2 (uppdaterad 4 feb)
BANSTRÄCKNING (PDF)ANMÄLAN ->
EFTERANMÄLAN DEL 2 ->
På kvällen den 5:e februari kommer kommunskidan arrangeras i Ås på Hovängen. Varmt välkomna att deltaga i denna trevliga tävlingsform på skidor från barn till pensionär.
OBS Flyttat till 12:e mars pga kyla
ÅS IF Skidor arrangerar den oerhört populära och fartfyllda stadssprinten under NUS helgen, sprinten genomförs på fredagkväll den 20:e februari i Badhusparken, i år utökas banan och blir längre.
RESULTAT
STARTLISTA
INBJUDAN (uppdat. 19 feb)
PM (uppdat. 17 feb)
BANA Badhusparken
ANMÄLAN
EFTERANMÄLAN ->